SA Best Piper of the Year – 58th Annual 100 Guineas Results

SA Best Piper of the Year – 58th Annual 100 Guineas Results

The Guineas Weekend that took place 2nd and 3rd April 2016, at the View in Parktown

Senior Champion – Richard Payn from George.

Junior Champion – Stuart Hobson from Grahamstown.

2015/2016 Season Champion Amateur Piper –  Craig Paxman – Johannesburg

Full Results:

Senior Overall  (7 competed)

1st  Richard Payn  (L.M. Millar Memorial Trophy)

2nd  Thomas Fuller  (RF Martin Memorial Shield)

3rd  Stuart Hobson

4th  Brian Mulhearn

Seniors, Winner Richard Payn

 

Senior Piobaireachd – Dr M MacDonald  Bayne Trophy

Adjudicators : Geoff Irvine, Chris Terry, Struan Young

1st  Richard Payn

2nd  Thomas Fuller

3rd  Stuart Hobson

4th  Brian Mulhearn

 

Senior Strathspey & Reel – The President’s Cup

Adjudicators : Roger Davies, Alan Sheppard

1st  Richard Payn

2nd  Thomas Fuller

3rd  Nicholas Taitz

4th  Brian Mulhearn

 

Senior March – Eagle Pipers’ Society Silver Salver

Adjudicators : Andy Dippenaar, Tom Knobel

1st  Richard Payn

2nd  Thomas Fuller

3rd  Stuart Hobson

4th  Nicholas Taitz

 

Captain D.M. MacLennan Past Winners’ March, Strathspey and Reel – Donald Morrison MacLennan Memorial Trophy

Adjudicators : Geoff Irvine, Chris Terry

1st  Richard Payn

2nd  Thomas Fuller

3rd  Nicholas Taitz

4th  Cyril Hall

 

 

Junior Prizes donated by Ayrshire Bagpipes and Rudolph Bagpipe Services

Junior Overall (9 competed) – Jack Gartly Silver Chanter

1st  Stuart Hobson

2nd  Ross Wortley

3rd  Frans Coetzee

4th  Sean Cameron

Stuart Hobson Junior Winner

 

Junior Piobaireachd – Dr M MacDonald Bayne Trophy

Adjudicators : Cyril Hall, Brian Mulhearn

1st  Stuart Hobson

2nd  Ross Wortley

3rd  Sean Cameron

4th  Frans Coetzee

 

Junior Strathspey & Reel – The Strathspey & Reel Floating Cup

Adjudicator : David Harris

1st  Ross Wortley

2nd  Stuart Hobson

3rd  Sanesh Aromogum

4th  Frans Coetzee

 

Junior March – The March Floating Cup

Adjudicator : Craig Herwill

1st  Ross Wortley

2nd  Stuart Hobson

3rd  Frans Coetzee

4th  Sanesh Aromogum

 

Pipe Major A Watters Jig Challenge

Adjudicator : Roy Blevins

1st  Nicholas Taitz

2nd  Thomas Fuller

3rd  Richard Payn

4th  Zak Schlebusch

5th  Callum Southey

6th  Des Plint

 

H W Kinsey Novice March Challenge

Adjudicator : David Harris

1st  Thabiso Motaung

2nd  Luke Campkin-Smith

3rd  Katleho Ndlovu

4th  Emma Bellingan

 

Amateur Overall (12 competed)

1st  Craig Paxman

2nd  Ross Montgomery

3rd  Stuart Fabian

4th  Craig Scheffel

Craig Paxman with his supporters.

 

Amateur Piobaireachd

Adjudicator : Chris Mulinder

1st  Craig Paxman

2nd  Ross Montgomery

3rd  Craig Scheffel

4th  Katie Duggan

 

Amateur Strathspey & Reel

Adjudicator : Thomas Fuller

1st  Stuart Fabian

2nd  Ross Montgomery

3rd  Sean McClymont

4th  Arthur Bell

 

Amateur March

Adjudicator : Richard Payn

1st  Craig Paxman

2nd  Nicholas Stiekema

3rd  Ross Montgomery

4th  Craig Carlson